USG naczyń żylnych kończyn dolnych - Profesjonalne, bardzo dokładne badania USG zgodne ze standardem Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego w Krakowie. Zapraszamy.

ULTRAMEDICA usg trójwymiarowe 4d USG Doppler (Żył, Tętnic) usg trójwymiarowe 4d Naczynia żylne kończyn dolnych (Doppler)

USG naczyń żylnych kończyn dolnych

Badanie układu żylnego

Badanie układu żylnego zasadniczo różni się od badania tętnic gdyż jest to łożysko naczyniowe o całkowicie odmiennych zadaniach i charakterystyce dlatego zawsze jest traktowane jako odrębne badanie i inna procedura medyczna. Istotną różnicą z punktu widzenia badania ultrasonograficznego w porównaniu do łożyska tętniczego jest znacznie niższa prędkość przepływu krwi, co nie tylko implikuje różnicę w sposobie badania ( nastawy aparatu itd.) ale także zmienia sposób analizy uzyskanych danych. W naczyniach żylnych obwodowych niska prędkość przepływu krwi oraz raczej bierny charakter przepływu sprawiają, iż krew ( przy istnieniu sprzyjających warunków) krzepnie łatwo i to w sposób odmienny niż w tętnicach bowiem zajmuje nie drobny przyścienny fragment światła naczynia ale bardzo często całe światło naczynia. Stan prowadzi do zakrzepicy stanu związanego z ograniczeniem lub zahamowaniem przepływu związanego ze stanem zapalnym, klinicznie manifestujący się bólem, obrzękiem i zaczerwienieniem - najczęściej kończyny dolnej ponieważ właśnie tam warunki powrotu żylnego są najtrudniejsze, przepływ najwolniejszy a co za tym idzie wykrzepianie najłatwiejsze. Badanie ultrasonograficzne jest najlepszą metodą monitorowania postępów leczenia zakrzepicy żylnej - mającego na celu przywrócenie stanu drożności naczynia poddanego leczeniu przeciwzakrzepowemu.

Innym polem diagnostyki ultrasonograficznej często związanym z powyżej opisanym zagadnieniem jest badanie żylaków kończyn dolnych. Żylaki to rozszerzania żylne zył powierzchownych tak częste, że niektórzy postulują, aby określać je jako zmiany fizjologiczne, - ale wiadomo żylaki nie tylko są nieładne, ale także mogą prowadzić do groźnych powikłań - tu wracamy do problemu zakrzepicy. Geneza powstawania żylaków jest różna i teorii jest wiele jednak na podstawie wieloletnich obserwacji można stwierdzić, iż ich powstawanie jest w pierwszej kolejności następstwem niewydolności zastawek żylnych. Bardzo pracochłonne jest dokładne określenie które zastawki są niewydolne - problem można analizować ze względu na poziom od podłoża, typ niewydolnych naczyń - powierzchowne, głębokie przyszywające itd.... Jednak znowu aby wyjaśnić zasadę badania można upraszczając stwierdzić, iż ultrasonografia ( tj. aparat + diagnosta który wie czego szuka) potrafi z bardzo dużą czułością określić, które zastawki są niewydolne - co nie tylko może być źródłem diagnozy aktualnego problemu pacjenta ale także przybliża do prognozy jego przyszłych problemów naczyniowych. Szczegółowo przeprowadzone badanie może być niezwykle istotną pomocą dla chirurga naczyniowego który niejednokrotnie opiera się w swoich działaniach na spostrzeżeniach diagnosty.

Film: Obrazowanie ujścia żyły odpiszczelowej wielkiej w Dopplerze kolorowym i B-flow - USG 2D


Ultrasonograficzna diagnostyka dużych pni żylnych różni się od analizy żył obwodowych pozwala ona na analizę przepływu, ocenę szerokości naczyń i prędkości przepływu ( pod kątem zastoju) - stanu kiedy krew z jakiś powodów ( może być ich wiele) ma utrudniony powrót do serca. Wreszcie badanie dużych pni naczyniowych pozwala na ocenę ucisku z zewnątrz (najczęściej przez procesy nowotworowe) lub zwężenie światła naczynia przez guz wrastający z zajętego narządu. ( Stan taki zawsze wymaga poszerzenia diagnostyki o badania tomografii komputerowej lub rezonansu magnetyczngo a w USG jest najczęściej znaleziskiem przypadkowym lub służy jako badanie do monitorowania znanego procesu chorobowego. Do innych rzadszych patologii naczyniowych angażujących właściwie oba układy ( żylny i tętniczy ) należą przetoki i tętniaki. Przetoki to połączenia między układem żylnym i tętniczym często wyczuwalne przez pacjenta jako tętniące guzy - czasami niebolesne! Stany takie mogą pojawiać się jako następstwo zapalenia (z bardzo wielu przyczyn ) czy urazu. Obraz jest tak charakterystyczny, że diagnostyka nie nastręcza trudności. Podobnie tętniaki, które zasadniczo, stanowia patologię układu tętniczego ale z racji sąsiedztwa naczyń zazwyczaj wpływają także na przepływ żylny. Tętniaki powstają na skutek uszkodzenia ściany tętnic a ze względu na stopień zaangażowania warstw naczynia w ściane tętniaka (lub ich całkowite przebicie) wyróżniamy tętniaki prawdziwe a także rzekome. Zmiany takie mogą nie dawać żadnych objawów oprócz niecharakterystyczngo bólu - ostry rozrywający ból jamy brzusznej lub lokalizujący się w klatce piersiowej może sygnalizować formowanie się lub powiększanie ( gwałtowne żeby nie powiedzieć pękanie bo to najgorszy scenariusz) tętniaka tętnicy głównej, dokładna analiza takich zmian (mimo że są one duże) może nastręczyć wielu trudności ( gazy jelitowe, często tkanka tłuszczowa - sprawia iż analiza aorty czy tętnic biodrowych to często naprawdę trudne zadanie) niemniej jednak zawsze można choć w przybliżeniu określić stopień zagrożenia i zalecić dalsze badania.

Film: Badanie żyły udowej powierzchownej - USG 2D


Diagnostyka ultrasonograficzna Dopplerowska naczyń żylnych kończyn dolnych umożliwia:

  • Ocenę obecności świżej zakrzepicy żylnej
  • Diagnostykę przewlekłego procesu zakrzepowego i monitorowanie jego leczenia
  • Określenie szerokości naczyń (żylaki) ich przebiegu i prędkości przepływu krwi
  • Analizę czynnościową zastawek żylnych - niezbędne do oceny stanu układu żylnego oraz prognozowania jego wydolności

ZADZWOŃ. UMÓW WIZYTĘ!

12 429 42 67


Poniedziałek 7:30-21:00
Wtorek 7:30-21:00
Środa 7:30-21:00
Czwartek 7:30-22:00
Piątek 7:30-21:00
Sobota 7:30-14:00
Niedziela nieczynne
Rejestracja, Adres
Zadzwoń, umów wizytę:

12 429 42 67
602 524 528

Poniedziałek 7:30-20:30
Wtorek          7:30-20:30
Środa            7:30-20:30
Czwartek      7:30-20:30
Piątek           7:30-20:30
Sobota          7:30-14:00
Niedziela       nieczynne

Za badania USG 3D, USG 4D i specjalistyczne wizyty lekarskie możesz zapłacić kartą płatniczą.
UWAGA !
ZMIANA ADRESU:

ul. Piłsudskiego 36
31-111 Kraków


Ultramedica USG w Google Street ViewWejdź do firmy.
Wirtualny spacer
Google Street View


NIEAKTUALNY ADRES:
ul. Dietla 111
31-031 Kraków

Firma ULTRAMEDICA 
w maju 2013 roku
została przeniesiona
do nowej lokalizacji.

Umów wizytę
przez znanylekarz.pl
Praca dla Lekarzy
Więcej szczegółów
dotyczących ofert pracy

znajdą Państwo tutaj.
Zaufali nam najlepsi
USG Ortopedyczne - Wisła Kraków
Wisła Kraków SSA

USG Ortopedyczne - Cracovia
MKS Cracovia SSA

USG Ortopedyczne - Arka
Arka Gdynia SSA 

USG Ortopedyczne - Korona
Korona Kielce SA

WKS USG Ortopedyczne
WKS Śląsk Wrocław SA

Sandecja USG ortopedyczne, Ultramedica
MKS Sandecja

USG Ortopedyczne - Wisła Płock
Wisła Płock SA

USG Ortopedyczne - PZLA
Polski Związek
Lekkiej Atletyki

USG Ortopedyczne - AZS Kraków
Akademicki Związek Sportowy
Kraków, Wrocław, Poznań

...oraz wielu innych.
(pelna lista, kliknij tutaj)


Dziekujemy wszystkim
za okazane zaufanie.