USG naczyń krwionośnych (Doppler) - Profesjonalne, bardzo dokładne badania USG zgodne ze standardem Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego w Krakowie. Zapraszamy.

ULTRAMEDICA usg trójwymiarowe 4d USG Doppler (Żył, Tętnic)

Badania USG naczyń krwionośnych (Doppler)

Badania naczyniowe w ultrasonografii można podzielić na – dwuwymiarowe ( w skali szarości tzw. Opcji B) oraz badania z wykorzystaniem tzw. Opcji Dopplerowskiej. Opcja B pozwala na zobrazowanie ciągłości ściany naczyń oraz diagnostyki obecności ewentualnych złogów miażdżycowych i ich charakteru ( czy są uwapnione czy nie, – co ma znaczenie dla określania ich stabilności - przewidywanie niebezpieczeństwa zatoru.

Film: Badanie naczyń w trybie 2D B-mode - USG 2D


Opcja Dopplerowska pozwalająca na uwidocznienie krwi poruszającej się w naczyniu - jako obszaru barwnego na ekranie monitora. Obszary te mogą mieć różny kształt z uwagi na zróżnicowane kształty naczyń zwłaszcza widziane w różnych przekrojach. Opcja ta pozwala na badanie kierunku przepływu ( kolor pokazuje kierunek przepływu zgodnie z legendą ) jest to ważne dla diagnostyki zaburzeń przepływu – lokalnego wzrostu prędkości, zawirowań, odwrócenia przepływu.Opcja koloru umożliwia nie tylko badanie kierunku przepływu krwi i jej fazowości – u człowieka zdrowego zgodnej z cyklem skurczów serca. Badanie Dopplerowskie z kolorem szczególnie dzięki opcji Power Doppler – Dopplera Mocy pozwala na prześledzenie jak krew wypełnia naczynie.

Film: Badanie naczyń w trybie Dopplera kolorowego - USG 2D


Jest to niezwykle użyteczne diagnostycznie gdyż blaszki miażdżycowe przyczepione do ściany naczynia i zwężające jego światło mogą być uwidocznione w takim obrazie jako obszary ubytku, którego nie dość, że nie sposób pomylić z niczym innym to jeszcze można użyć do dalszej diagnostyki – kształt powierzchni blaszki miażdżycowej pozwala w sposób przybliżony prognozować prawdopodobieństwo jej stabilności (niebezpieczeństwo zatorów). Pozatym opcje kolorowe (szczególnie Dopplera Mocy) umożliwiają uwidocznienie naczyń których światło jest zajęte przez zaawansowany proces miażdżycowy ( kiedy to przepływ jest znikomy – mówimy wówczas o przepływie strunowym – bo jest wizualnie cienki „jak struna”). Rozpoznawanie takich przepływów niejednokrotnie zmienia postępowanie lecznicze stosowane względem chorego. Osobną bardzo ważna opcją dopplerowską jest uwidocznienie widma przepływu - metodyka jego powstawania z technicznego punktu widzenia nie różni się niczym od obrazów kolorowych inna jest tylko obróbka sygnału, która w tym przypadku prowadzi do powstania wykresu będącego odwzorowaniem prędkości ruchu krwi w czasie ( przez zadany obszar zwany bramką dopplerowską) jest to wydzielony fragment światła naczynia każdorazowo określany przez badającego. Wykres taki pokazuje maksymalną prędkość przepływu, szybkość narastania szczytu przepływu (mówimy dynamikę) oraz szybkość opadania do wartości spoczynkowych w okresie rozkurczu serca - kiedy jest ono oddzielone zastawkami od naczyń i nie pompuje krwi na obwód.

Film: Badanie naczyń w trybie Dopplera spektralnego - USG 2D


Analiza takiego wykresu jest niezwykle skomplikowana, bo po pierwsze w każdym naczyniu prawidłowy wykres wygląda trochę inaczej ( lub bardzo inaczej w zależności, które naczynia porównamy) pozatym wykresy w tych samych naczyniach będą różne w zależności od wieku pacjenta i wreszcie każdy proces chorobowy zmienia taki wykres w nieco inny sposób a różnica w wyglądzie będzie zasadnicza w zależności od tego czy zmiana jest położona przed czy za miejscem, do którego przyłożyliśmy głowice. Widać, więc ze sprawa nie jest prosta. Niemniej jednak rzetelna wiedza na temat ultrasograficznych obrazów widma przepływu w naczyniach tętniczych i ich zmian w różnych stanach chorobowych pozwala z dużą precyzja określić rodzaj schorzenia i w zasadniczy sposób wpływa na dobór ( a często pozwala na eliminację) innych znacznie bardziej obciążających dla pacjenta badań i procedur.

Najnowocześniejszą technologią oceny przepływu krwi w naczyniach jest tryb B-flow, który uzyskuje się dzięki wysokiej rozdzielczości obrazu łącznie ze zwiększeniem liczby klatek obrazu w ciągu sekundy. Tą metodą można uwidocznić nawet drobne naczynia obwodowe. Jakość nie jest zależna od kąta padania wiązki ultradźwięków względem długiej osi analizowanego naczynia, jak to ma miejsce w badaniach dopplerowskich. Tryb ten umożliwia obrazowanie przepływu krwi w poszukiwania ostrej zakrzepicy, przepływu w tkankach miąższowych i fal zwrotnych w zastawkach. Obrazowanie w trybie B-Flow ma kilka ważnych zalet w porównaniu z kolorowym dopplerem: mniejszą zależność kątową, brak artefaktów związanych z koniecznością ustawienia parametru prędkości, pełne pole widzenia, lepszą rozdzielczość w porównaniu z kolorowym dopplerem.

Film: Badanie naczyń z użyciem technologii B-flow - USG 2D


Film: Badanie podziału aorty na tętnice biodrowe wspólne dorosłego - USG 4D STICZADZWOŃ. UMÓW WIZYTĘ!

12 429 42 67


Poniedziałek 7:30-20:30
Wtorek 7:30-20:30
Środa 7:30-20:30
Czwartek 7:30-20:30
Piątek 7:30-20:30
Sobota 7:30-14:00
Niedziela nieczynne
Rejestracja, Adres
Zadzwoń, umów wizytę:


Poniedziałek 7:30-20:30
Wtorek          7:30-20:30
Środa            7:30-20:30
Czwartek      7:30-20:30
Piątek           7:30-20:30
Sobota          7:30-14:00
Niedziela       nieczynne

Za badania USG 3D, USG 4D i specjalistyczne wizyty lekarskie możesz zapłacić kartą płatniczą.
UWAGA !
ZMIANA ADRESU:

ul. Piłsudskiego 36
31-111 Kraków


Ultramedica USG w Google Street ViewWejdź do firmy.
Wirtualny spacer
Google Street View


NIEAKTUALNY ADRES:
ul. Dietla 111
31-031 Kraków

Firma ULTRAMEDICA 
w maju 2013 roku
została przeniesiona
do nowej lokalizacji.

Praca dla Lekarzy
Więcej szczegółów
dotyczących ofert pracy

znajdą Państwo tutaj.
Zaufali nam najlepsi
USG Ortopedyczne - Wisła Kraków
Wisła Kraków SSA

USG Ortopedyczne - Cracovia
MKS Cracovia SSA

USG Ortopedyczne - Arka
Arka Gdynia SSA 

USG Ortopedyczne - Korona
Korona Kielce SA

WKS USG Ortopedyczne
WKS Śląsk Wrocław SA

Sandecja USG ortopedyczne, Ultramedica
MKS Sandecja

USG Ortopedyczne - Wisła Płock
Wisła Płock SA

USG Ortopedyczne - PZLA
Polski Związek
Lekkiej Atletyki

USG Ortopedyczne - AZS Kraków
Akademicki Związek Sportowy
Kraków, Wrocław, Poznań

...oraz wielu innych.
(pelna lista, kliknij tutaj)


Dziekujemy wszystkim
za okazane zaufanie.